Zasłużeni dla klubu "Morka"

Łukasiak Krzysztof

Oddany działacz klubu "MORKA"
Konstruktor i budowniczy jachtów VICTORIA

Krzysztof Łukasiak - sternik jachtowy, starszy sternik motorowodny. Urodził się w 1947 roku w Laskach w powiecie Ostrołęckim. Tam rozpoczął naukę w szkole podstawowej, kolejnym etapem jego edukacji było rozpoczęcie nauki w ZSZ w Ostrołęce w zawodzie ślusarza. W 1986 roku ukończył Technikum Mechaniczne o specjalności obróbka skrawaniem. Pracę zawodową rozpoczął w Mostostalu Płock. Jako zapalony wędkarz, zaczął także interesować się wodniactwem. W 1974 roku wstąpił do PTTK przy MZRiP, które w tamtych czasach zarządzało "MORKĄ".



Był to okres gdzie znaczną przewagę wykazywała sekcja kajakowa, bez większego podziału na kluby.
Krzysztof przygodę z "MORKĄ" rozpoczął od budowy własnej łodzi kabinowej napędzanej silnikiem DĘBA 25, którą pływał po naszym zalewie. Wspomina również czasy gdzie wraz z Janem Kochanowskim, Pawłem Jaskólskim, Andrzejem Kozarskim, Jerzym Monczyńskim i Tadeuszem Kamińskim stworzyli maszoperię przystępując tym samym do budowy konstrukcji ADRIA Andrzeja Kozarskiego. Prace rozpoczęły się od budowy kopyta, potem formy a na koniec każdy wykonywał swoje skorupy.



Po dziś dzień w "MORCE" pływają te jednostki. Jacht Krzysztofa jako pierwszy z serii zszedł na wodę w 1982 roku pod nazwą "VICTORIA" - samemu konstruktorowi sprawiał wiele radości i ogrom satysfakcji. Krzysztof z sentymentem wspomina podróż na Mazury.



W czerwcu 1981 roku ukończył kurs, dzięki któremu zdobył tytuł żeglarza, a 3 lata później kolejne egzaminy pozwoliły na zostanie Sternikiem Jachtowym.



W 1984 roku rozpoczął budowę jachtu własnej konstrukcji, którą nazwał "VICTORIA I".



Jacht z założenia miał być szybką, wygodną jednostka z przeznaczeniem do żeglugi w trudnych warunkach pogodowych.
Uprawiana jest turystyka po Wielkich Jeziorach Mazurskich, ale i bierze udział w regatach żeglarskich. Reprezentuje płocką szkołę żeglarstwa regatowego, wygrywa Regaty Samotników na trasie Włocławek - Płock - Włocławek, Regaty o Puchar Wójta w Nowym Duninowie, Regaty o Puchar Wrzosu i Prezydenta Miasta Płocka. Na tym jachcie z rodzinną załogą zdobywa Błękitną Wstęgę Zalewu Włocławskiego w 1990. To tylko niewielka część z indywidualnych osiągnięć regatowych Krzysztofa. Również i tym jachtem wielokrotnie opłynął Mazury, ale również Jeziorak i Wdzydze, do których ma wiele sentymentu.



W 1987 roku wraz z Komandorem Januszem Szczęsnym objął stanowisko Wicekomandora Klubu Żeglarskiego, funkcję tą pełnił przez jedną kadencję. W tym samym czasie zdobył uprawnienia Starszego Sternika Motorowodnego.



W czasie kiedy następował rozdział z MZRiP został Wiceprezesem tworzącego się Nadwiślańskiego Oddziału PTTK "MORKA" czynnie uczestnicząc w przekształceniach majątkowo-organizacyjnych. W tym samym okresie zmarł Prezes Oddziału Zbigniew Dominik, wtedy to na Krzysztofa jako Vice Prezesa spadł ciężar borykania się z tymi problemami. W zaistniałej sytuacji zwołał "konwent seniorów", który na stanowisko Prezesa powołał Wiesława Wieczorka. Wspólnie z Wiesławem jako Wiceprezes wspierał kierowanie oddziałem do 1998 roku. W 1984 roku przechodzi do pracy w szkole. Tam dołącza do grupy młodych żeglarzy i bierze udział w organizowaniu obozów żeglarskich w miejscowości Jora Mała, najczęściej w funkcji kwatermistrza.



Od tego momentu prowadzone były pod kierownictwem Krzysztofa holowania jachtów szkolnych z Płocka na wody Wielkich Jezior Mazurskich do miejscowości Jora Mała na potrzeby wędrownego obozu żeglarskiego organizowane przez Zespół Szkół Technicznych nr 3 (70-tka). Rejsy odbywały się dwa razy do roku, a czynny udział Krzysztofa trwał 16 lat.



W 1996 roku podpisał porozumienie z Naftoremontem na wykonanie dokumentacji dotyczącej wykonania formy, kopyta i rozpoczęcia budowy do "VICTORI II". Na podstawie tej konstrukcji wybudowano 27 jednostek pływających. Pierwszy raz taka rodzima konstrukcja została wyprodukowana w tak dużej liczbie na rynek wodniacki w Płocku.

W 2000 roku pierwsza z tej serii została zwodowana i opływana jednostka, której właścicielem i sternikiem jest syn Krzysztofa Andrzej Łukasiak. Jacht po dziś dzień jest w jego użytkowaniu jako wygodny jacht turystyczny i szybki jacht regatowy (pierwsza płocka konstrukcja zwyciężająca długodystansowe Mistrzostwa Polski).

Na potrzeby POZŻ został stworzony jacht "MAZOWSZE", na którym do tej pory odbywają się rejsy morskie. Sam Krzysztof również bierze w nich udział.





Za długoletnią działalność dla PTTK-owskiej społeczności "MORKI" i żeglarstwa płockiego był wielokrotnie wyróżniany:

1989 r. - Honorowa Odznaka PTTK



1993 r. - Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego



1994 r. - Złota Honorowa Odznaka PTTK i Brązowa Odznaka Zasłużonego Działacza kultury Fizycznej





1999 r. - Odznaka za Zasługi Dla Turystyki



To wyróżnienie od Prezydenta RP otrzymał za całokształt działalności na rzecz środowiska żeglarskiego oraz popularyzowania turystyki wodnej.

Po 1998 roku zwolnił nieco tempo, mimo to nadal czynnie uczestniczy w życiu "MORKI". Spędza wiele czasu nad Wisłą, w roku 2002 podczas nawałnicy jaka nadciąga nad wody zalewu włocławskiego wraz Włodzimierzem Wiechno i synem Andrzejem ratują przed utonięciem załogę dziennikarzy czasopisma "Wędkarski Świat", którzy podczas zbierania materiału zostają zaskoczeni nagłą zmianą pogody, wywracają się swoją jednostką, topiąc cały swój ekwipunek, i tylko dzięki otrzymanej pomocy ledwo uchodzą z życiem. Obycie i doświadczenie na wodzie pozwoliło już wcześniej na niesienie pomocy, w 1986 roku udziela pomocy innemu żeglarzowi , którego jacht "HORN" wywraca się, a wewnątrz jednostki zostaje uwięzione dziecko, szybko podjęta akcja ratunkowa pozwala na wydobycie z tonącego jachtu zagrożonego dziecka.

Bierze udział w organizacji Regat Virtualnych organizowanych przez klub Żeglarski dla młodych adeptów żeglarstwa. Czynnie wspiera prace na rzecz środowiska żeglarskiego służąc radą i wspierając doświadczeniem Płocki Okręgowy Związek Żeglarski , czynnie pomaga podczas organizowania pierwszych edycji regat Memoriałowych o Puchar Elizy i Grzegorza Rakowskich.

Największym prywatnym osiągnięciem jest wychowanie trzech pokoleń żeglarzy, którzy kontynuują jego pracę w klubie "MORKA" oraz Płockim Okręgowym Związku Żeglarskim.

W sezonie 2014 wraz z całą swoją rodziną opłynął Jeziorak i nie zapomniał o odwiedzeniu Wdzydz.

Sezon zimowy 2014-2015 to okres planowania kolejnej wyprawy żeglarskiej.